Jak kupić dobre wino? 5 Sposobów – Poradnik dla początkującego

Jak kupić dobre wino? 5 Sposobów – Poradnik dla początkującego

Jak kupić dobre wino? 5 Sposobów – Poradnik dla początkującego

 

Wybór wina nie należy do najprostszych czynności. Sam mam z tym problem pomimo znajomości specyfiku rynku. Gdy stajemy przed całym działem butelek różnych etykiet, możemy czuć się przytłoczeni albo być w swoim żywiole, jak przysłowiowa ryba w wodzie! Wybór jest ciężki, ale odnajduję przyjemność w przeglądaniu etykiet i wyborze odpowiedniej butelki.

Będąc szczerym najczęściej kupuję w znanym dyskoncie, który prowadzi również sklep online, w którym możemy zamówić interesujący nas trunek i odebrać w kasie. Robię tak z dwóch względów, po pierwsze przy okazji zakupów spożywczych, po drugie nie wszędzie są sklepy typowo specjalistyczne z winami. W mojej okolicy takowego nie ma więc jest to najkorzystniejsza opcja.

Mam dla Ciebie więc kilka wskazówek abyś nie czuł się zagubiony w kwestii kupna dobrego wina bez znajomości tematu, czy to dla siebie, na randkę czy komuś na prezent. Oto one:

1. Kolor butelki

Co? Mam patrzeć na kolor butelki? Tak! Może wydaje się to śmieszne i abstrakcyjne, ale gwarantuję, że nie jest to takie głupie na jakie wygląda. Wino ma to do siebie, że źle reaguje na kontakt ze światłem. Między innymi dlatego przechowuje się je w cave (fr. piwnica). Zasada jest prosta: im ciemniejsza butelka tym lepiej. Wybieramy butle zielone, ciemnozielone, brązowe. Najgorsze są butelki ze szkła przejrzystego. Najczęściej spotkamy w nich wina białe. Kilka razy naciąłem się na to i z reguły trzymając się tej zasady, trafienie na dobry trunek wzrasta.

2. Butelka

Teraz czas na samą butelkę. Najczęściej pojemność to 750 ml, są wyjątki ale 90% butelek znajdziesz w tym rozmiarze. Rozmiar mamy, teraz kształt. Czy kształt ma znaczenie? Zdecydowanie, ale na razie nie jest to ważne. Oczywiście inaczej wygląda butelka z winem musującym, inaczej z winem spokojnym (wino standardowe bez bąbelków), ale na tym etapie całkowicie bym się tym nie sugerował. Utarło się przekonanie, że butelki z grubym dnem i mocno wklęsłe u dołu są droższe i przez to wino w nich się znajdujące jest lepszej jakości. Ma to logiczne uzasadnienie lecz muszę Cię rozczarować i jest to myślenie życzeniowe. Nie bierz więc tego pod uwagę! Kolejna rzecz: ciężar samej butli, spotkałem się naprawdę z masywnymi butelkami, wykonanymi z grubego szła, które są niepoprawnie ciężkie, ale tak jak pisałem wyżej, również bym się tym nie sugerował, a nawet zachęcałbym aby nie korzystać z takich butelek, ponieważ są one nieekologiczne. Warto być świadomym konsumentem i chronić środowisko naturalne. Więcej na temat „samych butelek” przeczytasz tutaj, teraz skupmy się na regionie.

3. Region- kraj pochodzenia

Przechodzimy już do konkretów. Regionów winiarskich jest obecnie naprawdę dużo, łatwiej znaleźć kraj, gdzie nie produkuje się w ogóle wina niż odwrotnie. Ma to związek ze zmieniającym się klimatem(globalne ocieplenie), jak i z globalizacją dostępności wiedzy, metod upraw i nowoczesnym rolnictwem.

Na początek skupiłbym się na klasykach gatunku. Możemy podzielić wina na Stary Świat (Europa) i Nowy (obie Ameryki, Afryka, Australia z Oceanią). Proponuję na początek zwrócić uwagę na trzy kraje: Francja, Włochy, Hiszpania. Są to kraje kojarzone z winem, najwięksi producenci, z najdłuższą tradycją winiarską. Ograniczając się do tej wielkiej trójki wybór smacznego wina wzrasta.

4. Apelacja

Tak, nie jesteśmy w sądzie by się odwołać (apelacja). W świecie wina jest to ograniczony obszar, w którym uprawia się winną latorośl o określonej specyfikacji. Wiele krajów dążyło do ujednolicenia swojej produkcji, aby nikt nie podszywał się pod ich wyrób,stąd mamy apelacje. Każda apelacja podlega kontroli, dlatego mamy określoną hierarchię oznaczeń. Uprzedzam, apelacji jest jeszcze więcej niż mógłbyś myśleć, dlatego ograniczymy się do 3 wyżej wymienionych krajów:

– Francja: Appellation d’origine contrôlée (w skrócie: AOC),

Appellation d’origine protégée (AOP)

Szukamy butelek z następującymi skrótami lub słowami:

AOC, AOP, Cru, Premier Cru, Grand Cru

– Włochy: Denominazione di Origine (DO)

Denominazione di Origine Controllata (DOC)

Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG)

Szukamy butelek z następującymi skrótami lub słowami:

DO, DOC, DOCG, classico, riserva, superiore

– Hiszpania: Vino de Finca

Vino de Pago (DO Pago)

Denominación de Origen Calificada (DOCa / DOQ)

Denominación de Origen (DO)

Vino de Calidad con Indicación Geográfica (VCIG)

Vino de la Tierra (VdT)

Vino de Mesa

Szukamy butelek z następującymi skrótami lub słowami:

DO Pago, DOCa, DOQ, DO, VCIG, VdT, cosecha, joven, crianza, reserva

5. Cena

Wszystko ma swoją cenę, produkcja wina jest absorbującym zajęciem, wymagającym sporych środków, dlatego rozpiętość cenowa jest naprawdę duża. Im wyższa cena, tym wino jest bardziej dopieszczone lecz bądźmy szczerzy, mało kto ma ochotę wypić „kilka stówek” do obiadu. Proponuję więc ograniczyć się po prostu do przedziału 20 – 60 zł, na pewno trafisz na coś odpowiedniego do okazji.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem sytuację, jak wybrać dobre wino. Uważam, że biorąc pod uwagę te wszystkie 5 punktów, nie będziesz rozczarowany swym wyborem. Daj znać w komentarzu jak poszło. Zachęcam do eksperymentowania samemu jak i do czytania innych artykułów.

Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę